5 rzeczy, o które musisz zadbać w gastronomii

11/8/2022

Prowadzisz własną restaurację lub zastanawiasz się czy ten biznes jest dla Ciebie? Miłość do jedzenia i pomysł na menu to dobry punkt wyjścia… i jednocześnie nawet nie ułamek tego, co naprawdę kluczowe dla sprawnego funkcjonowania Twojego lokalu. Oto pięć rzeczy stanowiących solidną podstawę, na której zaczniesz budować sukces gastronomiczny.

1 Stały przychód 

O tym, jak ważny jest regularny wpływ na konto boleśnie przekonała nas pandemia. Liczba wydanych przez kuchnię posiłków musi się zgadzać, dlatego jak w każdej branży warto upewnić się czy biznesplan restauracji zakłada główne źródło przychodów, pozwalające na jej płynne funkcjonowanie, nawet gdy inne zawiodą. Przykładów może być wiele - najczęściej wiążą się one z określeniem charakterystyki lokalu, na podstawie lokalizacji i profilu gościa. Bogata oferta lunchowa w pobliżu biurowców? Przyjęcia i imprezy okolicznościowe? Romantyczne kolacje dla dwojga? Świadomość, co jest głównym źródłem przychodu i za jaką część odpowiada ten segment to absolutna konieczność. Jeśli planujesz oprzeć biznes na dostawach, koniecznie zastanów się nad wirtualną restauracją - badania pokazują, że aż 70% z nas chętnie zamówi z lokalu, który oferuje dania tylko w dowozie.

2 Różne źródła przychodów 

Nauczeni doświadczeniem ostatnich lat, wiemy jednak, że zrządzenie losu potrafi w mgnieniu oka wywrócić rynek do góry nogami. Właśnie dlatego warto dywersyfikować ryzyko niczym najwytrawniejsi inwestorzy. Menu na wynos i w dostawie, oferta cateringowa, sprzedaż wyrobów własnych lub składników do przygotowania posiłków w domu - to tylko kilka pozycji z wachlarza kreatywności, który uruchomiliśmy, gdy nasi goście zostali w domach. Dziś, w zależności od zasobów i możliwości, stanowią one uzupełnienie oferty wielu dobrze funkcjonujących lokali. Z punktu widzenia biznesowego taki plan B - a więc cała pozostała sprzedaż - powinien zasypać dziurę na wypadek zburzenia podstawowego filaru działalności. Warto brać przykład z najlepszych i nie bać się nawet kilku konceptów w jednej kuchni.

3 Maksymalna optymalizacja kosztów 

Nawet najlepsze jedzenie i setki wydawanych porcji dziennie nie zapewnią płynności finansowej, gdy wydatków będzie za dużo. A tych oczywiście nie brakuje - od czynszu, przez rosnące ceny energii i podatki, po wypłaty dla personelu i zakup produktów spożywczych. Na dużą część z nich nie mamy wpływu - warto natomiast dokładnie kontrolować pozostałe. Dobrym pomysłem jest dołączenie do kolektywu, który zapewni lepszą pozycję wyjściową do negocjacji z dostawcami - taką możliwość daje swoim partnerom między innymi Rebel Tang. Coraz więcej lokali wykorzystuje też taką współpracę jako pokrycie kosztów personelu.

4 Porządek w excelu

Jeśli nie wiesz, na czym zarabiasz najwięcej, ile wydajesz i na co dokładnie - najwyższy czas to przeliczyć. Liczby nie kłamią, a im więcej zmiennych, tym istotniejsze staje się zarządzanie danymi. Wizualizacja budżetu pozwoli na sprawne zidentyfikowanie obszarów do poprawy. Warto mieć pod kontrolą nie tylko pieniądze - wszak najważniejszym zasobem jest czas, który pozwala na ich zarobienie. Nasze doświadczenia pokazują, że kuchnia statystycznego lokalu w Polsce miewa przestoje nawet przez jedną trzecią dnia pracy. To luka, którą można wykorzystać - pod warunkiem, że jest się świadomym jej istnienia.

5 Sprawny marketing

Reklama dźwignią handlu, a jak wiadomo, biznes gastronomiczny to sprzedaż - nie tylko dań, a całego doświadczenia restauracyjnego. W kontekście wspomnianego excela warto zdawać sobie sprawę, jak reklamować restaurację bez nadmiernych nakładów finansowych. Jednak nawet przy szerokiej gamie działań płatnych, w marketingu nietrudno przepalić budżet, ginąc w natłoku działań konkurencji. Warto postawić na współpracę z ekspertami w tym zakresie, a wspomniane już dołączenie do sieci partnerskich pozwoli na lepsze pozycjonowanie zarówno w Google, jak i aplikacjach do zamawiania jedzenia typu Uber, Wolt czy Glovo.

Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu powyższych usprawnień? Już dziś umów bezpłatną konsultację z naszym doradcą i dowiedz się, jak Rebel Tang może pomóc w rozwoju Twojej restauracji!

Gotowy na maksymalne wykorzystanie swojej kuchni?