Święta i Sylwester w gastronomii. O tych 7 rzeczach nie możesz zapomnieć! [checklista]

12/7/2022

Boże Narodzenie i przełom roku to okres żniw w wielu restauracjach. Wzmożony ruch może też powodować wiele napięć, niepotrzebnego stresu, a w konsekwencji gorszej obsługi naszych gości. Oto lista, która pomoże Ci w uporządkowaniu zadań i złapaniu oddechu w tym gorącym okresie!

1. Sprawdź stan kadry

Pierwsza i podstawowa sprawa - upewnij się, że renoma Twojego lokalu nie ucierpi przez brak rąk do pracy. Wiadomo, że okres zimowy to czas częstych przeziębień, a nawet jeśli wszyscy są zdrowi, dopięcie grafika tak, by każdy mógł spędzić choć kawałek świąt z rodziną lub Sylwestra z przyjaciółmi, graniczy z cudem. Nie zaszkodzi zatrudnić dodatkowej pomocy kuchennej lub kelnerskiej do najprostszych czynności - takich, jak krojenie warzyw czy podawanie napojów.

2. Zwiększ zamówienia produktów

Zerknij na faktury i statystyki z ubiegłych (najlepiej przedpandemicznych) lat.  Sprawdź i upewnij się z szefem kuchni, ile dokładnie i jakich składników będzie potrzebował, by zapewnić płynność w wydawaniu posiłków do stolików i na wynos. Zadbaj też o większą liczbę napojów, ale też na przykład środków higienicznych, serwetek czy słomek. Uzupełnianie braków w trakcie nigdy nie jest dobrym pomysłem - ze względu na cenę, ale też efektywność pracy obsługi, która w tym czasie przyda się na pewno w lokalu.

3. Zadbaj o dodatkowy sprzęt

Warnik na grzane wino, do makaronu i pierogów. Kociołki na barszcz czerwony i podgrzewacze na paszteciki - warto sprawdzić stan i liczbę tego typu urządzeń. Zwłaszcza, jeśli Twój lokal nieczęsto organizuje imprezy zamknięte, a o takie w czasie świąt nietrudno. Zadbaj też o pojemniki termoizolacyjne do dań na wynos lub słoiki i opakowania do zestawów świątecznych.

4. Uruchom ofertę na dowóz

Jeśli Twoja kuchnia nie serwuje tradycyjnych posiłków, istnieje szansa, że w święta wygrywać będzie konkurencja. Na szczęście jest na to sposób! Dodaj do oferty oddzielny koncept z kuchnią polską, serwowaną tylko w dostawie - taki, jak na przykład Grube Pierogi. Taka wirtualna restauracja wykorzysta wolny czas pracy Twojej kuchni, a współpraca z renomowanym partnerem pomoże obniżyć food cost, nawet dla podstawowej działalności. Sprawdź na czym polega taka współpraca i zgarnij swój kawałek tortu na święta!

5. Określ godziny pracy

Przedświąteczne imprezy zamknięte, Sylwester i Wigilia na pewno sprawią, że godziny otwarcia i dostaw z Twojego lokalu będą ulegać zmianie. Nie zapomnij zaktualizować ich w social mediach, ale przede wszystkim na wizytówce Google. Dzięki temu nie rozczarujesz pozostałych gości.

6. Pamiętaj o marketingu

Grudzień to czas kreatywności. Przygotuj specjalną ofertę i kalendarz wydarzeń Twojej restauracji i nie zapomnij dobrze jej rozpromować. Pomysły na to, jak roztoczyć w lokalu wyjątkową magię świąt, spisaliśmy dla Ciebie type: entry-hyperlink id: 1cfFL0WpqyDW2LYRsmol5h.

7. Włącz muzykę!

Najpierw nastrojowa melodia w tle, później znane i lubiane świąteczne hity, a na Sylwestrową noc największe przeboje! Upewnij się, że nagłośnienie Twojego lokalu udźwignie trudy imprezy do rana i oczywiście nie zapomnij o ZAIKSie. ;)

Gotowy na maksymalne wykorzystanie swojej kuchni?