Wirtualna restauracja to restauracja, która posiada pełne menu, przygotowuje profesjonalnie posiłki, ale nie posiada lokalu do którego mogą przyjść goście. Oferta wirtualnej restauracji istnieje tylko online na platformach takich Uber Eats, Glovo, Bolt, Wolt, Pyszne.pl i jest tylko dla dostawy.
Wirtualna Restauracja najczęściej używa wspólnej kuchni z prawdziwą restauracją, aby przygotować zamówienia. W Rebel Tang zachęcamy do łączenia wirtualnych marek z kuchniami przygotowanymi stacjonarnie, dzięki temu restaurator posiada drugie, a czasem trzecie i czwarte menu dostępne tylko online i przygotowuje jedzenie kilku restauracji w tej samej kuchni.
Jako dobry przykład, weźmy lokalną włoską restaurację – Trattoria Italiana, której właściciel, Marek, chciałby zwiększyć swój miesięczny przychód i realizować większą sprzedaż w godzinach, kiedy do jego Tratorii nie przychodzą klienci. Marek może otworzyć wirtualną restaurację „Grube Pierogi” lub „Prokuratura” i sprzedawać pierogi lub proste dania z kurczaka. Takie działanie nie ma zupełnie wpływu na jego podstawową działalność, a generuje dodatkowe przychody w godzinach, kiedy restauracja nie ma dużego ruchu i klientów stacjonarnych.
Wirtualna restauracja może znajdować się w wielu miejscach, takich jak:
stacjonarna restauracja (np. Tratoria Italia), która poza swoją kuchnią, wprowadza wirtualne marki tylko w dostawie.
kuchnia przemysłowa, która nie jest restauracją – najczęściej wykorzystywana do przygotowania dań dla cateringu, może być przeznaczona tylko na działania wirtualnych restauracji, często nazywana jako Cloud Kitchens, Dark Kitchens.
kuchnia hotelowa, przygotowująca dania tylko dla gości hotelowych.
food truck, podobnie jak restauracja stacjonarna poza swoją kuchnią, może wprowadzić wirtualne marki tylko w dostawie.