Czy wirtualne restauracje to inaczej kuchnie widmo lub dark kitchen?

9/14/2022

W 2020 i 2021 roku klienci przekonali się, że zamawianie jedzenie do domu jest po prostu wygodne. Rynek Food delivery rósł z roku na rok, a pandemia okazała się ogromnym akceleratorem dla całej branży. Wraz ze wzrostem popytu na pyszne jedzenie z dostawą, pojawiły się wirtualne restauracje i kuchnie widmo. Choć oba terminy są często używane zamiennie, w rzeczywistości reprezentują dwa diametralnie różne podejścia.

 

Wraz z wzrostem popularności aplikacji umożliwiających dostawy, branża restauracyjna przekształciła się. Szacunkowe dane wskazują, że sprzedaż w wirtualnych restauracjach wzrośnie w tym roku o 67%. Częściowo można to przypisać pandemii, ponieważ wiele stacjonarnych restauracji musiało zrezygnować z przyjmowania klientów, a dostawa stała się nową normą. Nawet teraz, gdy wychodzimy z lockdownu, popyt na jedzenie z dostawą jest nadal wysoki i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

W tym tekście poznasz pięć kluczowych różnic, które odróżniają wirtualne restauracje od dark kitchen. Dzięki tym informacjom, zobaczysz, dlaczego te unikalne modele biznesowe restauracji szybko stały się powiewem przyszłości w gastronomii.

behind-the-bar t20 kobZLr

Powód #1 - Kuchnia widmo (dark kitchen) nie jest restauracją

Nie, kuchnie widmo nie są nawiedzone. Są to po prostu kuchnie, które przygotowują jedzenie wyłącznie pod dostawę. Nie mają fizycznej siedziby, dysponują wyłącznie przestrzenią kuchenną - często wynajmowaną do tego konkretnego celu. Skupiają się na produkcji dużej ilości zamówień przeznaczonych do dostawy, bez konieczności ponoszenia kosztów prowadzenia "tradycyjnej" restauracji.

Kuchnie widmo to zazwyczaj wynajmowane komercyjne pomieszczenia kuchenne, przeznaczone do produkcji jedzenia wyłącznie z dostawą, które ostatecznie stają się konkurencją dla istniejących w danym regionie restauracji. Czasami kuchnie te mają charakter wspólnotowy i mieszczą kilka różnych marek dostępnych tylko z dostawą. Takie kuchnie widmo mogą być: odnowioną powierzchnią magazynową, kontenerem magazynowym zaparkowanym w różnych miejscach lub komercyjną kuchnią w zamkniętej restauracji. Model kuchni widmo wykorzystuje aplikacje dostawcze innych firm, m.in. takich jak Glovo, UberEats, czy Wolt aby dotrzeć do jak największej liczby klientów. Klienci zamawiają przez aplikację, a kuchnia bezpośrednio otrzymuje dostęp do zamówienia.

Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, to ten model kuchni nie różni się zbytnio od standardowych restauracji. Posiłki są nadal przygotowywane przez szefa kuchni w zależności od napływających zamówień. Zdecydowana większość posiłków jest następnie odbierana przez wyznaczoną firmę dostawczą, a następnie dostarczana do klienta, który może nawet nie wiedzieć o tym, że zamawia z kuchni widmo.

Jeśli firma zaczyna od zera, kuchnia widmo może być bardziej przystępną opcją niż tradycyjny biznes wymagający siedziby. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje wiele dodatkowych kosztów, w tym m.in. czynsz za wynajem powierzchni kuchennej, pensje pracowników, opłaty za korzystanie z aplikacji, koszty żywności i tak dalej. Ważne jest to, aby przed otwarciem kuchni widmo, starannie zaplanować budżet swojej działalności.

Kuchnie widmo to jeden z wielu konceptów restauracyjnych przyszłości. Niedawno oszacowano, że kuchnie te mogą osiągnąć 1 miliard dolarów przychodów do 2030 roku.

cooking-process-to-be-visible-for-restaurant-client-transparent-business-with-moto-i-cook-for-kisses t20 lRPnGQ

Powód #2 - Wirtualna restauracja to więcej niż kuchnia

Nie, wirtualne restauracje nie są grami wideo o tematyce restauracyjnej - ale to mógłby być wspaniały pomysł. Są one podobne do kuchni widmo w tym, że produkują jedzenie wyłącznie do spożycia poza lokalem - z dostawą lub na wynos - ale jest w tym coś więcej. Wirtualne restauracje pomagają napędzaniu nowych, zrównoważonych przychodów dla właścicieli przy wykorzystaniu ich istniejących zasobów kuchennych.

Aby dostosować swój biznes do rosnącego popytu na jedzenie z dostawą, restauratorzy mogą nawiązać współpracę z operatorem wirtualnych restauracji takim jak Rebel Tang, w celu dodania wirtualnych sprawdzonych marek opartych na ich danych pochodzących z dziesiątek tysięcy transakcji. Na przykład, restauracja z grillem może oferować wirtualne marki kanapek z kurczakiem, kanapek z grillowanym serem, pierogów, skrzydełek i innych, które wykorzystają ich obecne składniki i możliwości kuchni. Jeśli firma chciałaby to zrobić na własną rękę, byłoby to o wiele trudniejsze i wymagałoby pokrycia kosztów opracowania menu, marketingu i przebicia się w ofercie tysięcy restauracji dostępnych w aplikacjach typu Uber Eats, Glovo czy Bolt. Dodatkowo restaurator zaczynający od zera musi liczyć się z wysokimi opłatami prowizyjnymi dla aplikacji. W modelu współpracy z Rebel Tang, restaurator zapomina zupełnie o prowizji dla popularnych aplikacji z zamówieniami. 

Ponieważ wirtualne restauracje korzystają z kuchni istniejącego już biznesu, właściciel restauracji ma kontrolę nad tym, kiedy i jak korzystać z wirtualnych konceptów jako uzupełnienia podstawowej działalności. Na przykład, lokalna restauracja może zdecydować się na otwarcie dla zamówień przeznaczonych do dostawy podczas przygotowań do regularnego otwarcia, przygotowywania się do zamknięcia na noc lub podczas godzin, w których notuje przestoje. Pozwala to zmaksymalizować zyski poprzez wykorzystanie przestojów w kuchni. Inną przyjazną dla klienta opcją jest to, że wirtualne restauracje mogą zaoferować swoim klientom odbiór osobisty, jak również dostawę, ponieważ ich fizyczny partner restauracyjny jest łatwo dostępny. Kuchnie widmo nie zawsze mogą to zaoferować.

Koncepcja wirtualnej restauracji jest inteligentną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na wysokiej jakości menu z dostawą. Jest ekonomiczna i przyjazna dla środowiska, ponieważ maksymalizuje zasoby personelu, inwestycje w sprzęt i zmniejsza ilość odpadów żywnościowych. Właściciele mogą nawet zauważyć, że prowadzi to do zwiększenia liczby godzin pracy personelu kuchennego lub może pomóc zrównoważyć wyższe płace ze zwiększonymi przychodami z wykorzystania istniejącej siły roboczej. Co najważniejsze, jest to łatwy sposób dla istniejących restauracji, aby dołączyć do ekspansji wirtualnej gastronomii bez większych zakłóceń w ich głównym biznesie.

cooking-cooking-food-kitchen-stainless-steel-restaurant-wine-commercial-kitchen-cook-flames-dining t20 ZnrNja-e1625603679907

Powód #3 - Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Podczas gdy wiele osób używa terminów kuchnia widmo i wirtualna restauracja zamiennie, w rzeczywistości są one zupełnie inne. Najbardziej oczywistym i ważnym kontrastem jest ich lokalizacja. Kuchnie widmo znajdują się w komercyjnych przestrzeniach kuchennych, do których nie mogą przyjść goście. Niektórzy eksperci branży twierdzą, że kuchnie widmo działają tak naprawdę w branży nieruchomości. Wirtualne restauracje są prowadzone z wykorzystaniem fizycznej lokalizacji - czy to restauracja, kawiarnia, kuchnia cateringowa, bar, który serwuje żywność, a nawet sklep spożywczy.

Wirtualne restauracje często opierają swoje wirtualne menu na podstawie składników, które ich potencjalni partnerzy mają już w magazynie i kuchni, i takie, które są już im znane. Wspaniałą rzeczą jest to, że mogą one rozszerzyć swoją atrakcyjność poprzez zwiększenie popytu na takie pozycje menu, które nie są do końca znane. Na przykład, pizzeria, który oferuje własne pizze może łatwo dodać włoskie pierogi calzone - (np. Vito Calzone), w celu zwiększenia sprzedaży. Wirtualne restauracje mają kontrolę nad swoją własną, zrównoważoną i dochodową działalnością, opartą na tym, co uważają za dobrze sprzedający się koncept - lub na tym, co według lokalnych danych jest atrakcyjne lub stanowi nową szansę w ich regionie.

Nawyk jedzenia

Powód #4 - Wszystko zależy od dostawy

Najbardziej oczywistym podobieństwem jest to, że zarówno kuchnie widmo, jak i wirtualne restauracje mają menu przygotowane pod dostawę i przyczyniają się do ogromnego wzrostu w tym segmencie. W dzisiejszym świecie gastronomicznym sprowadza się to do przygotowywania jedzenia na dowóz, głównie za pomocą zewnętrznych aplikacji dostawczych.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, jeśli rozważasz otwarcie wirtualnej restauracji - potrzeba silnej strategii digital marketingu. Obecnie ten rynek jest zatłoczony, a wyróżnienie się w nim jest coraz trudniejsze. Oba te nowe modele restauracji są w pełni cyfrowe, co sprawia, że kluczowe dla sukcesu firmy jest posiadanie najwyższej klasy planu marketingowego, aby przyciągnąć klientów i zapewnić zdrowy strumień przychodów.

Strategia marketingowa wirtualnej restauracji powinna obejmować wykorzystanie wszystkich platform do zamówień/dostaw online, dedykowane działania PR, optymalizację pod kątem wyszukiwarek i stałą obecność w mediach społecznościowych. Dodatkowo profesjonalną fotografię żywności, przygotowanie ogólnej kolorystyki i estetyki marki, profesjonalnego projektowania menu i wiele, wiele więcej.

Wiele obecnych restauracji decyduje się na współpracę z wiodącą firmą zajmującą się wirtualnymi restauracjami, jaką jak Rebel Tang, aby szybko i łatwo rozpocząć działalność. Stając się partnerem, restauracja otrzymuje wszystko, czego potrzebuje, aby rozpocząć swój własny wirtualny biznes gastronomiczny z jednego miejsca.

Rebel Tang oferuje kompletne rozwiązanie dla wirtualnej restauracji, w tym wysokiej jakości menu, branding i marketing oparty na analizie danych i aktualnych trendach, przepisy szefa kuchni, których konsumenci łakną, oraz technologię, która upraszcza i przejmuje kontrolę nad nową erą gastronomii poza lokalem. Jest to fantastyczny sposób na rozpoczęcie działalności, a wszystko, co musisz zapewnić, to przestrzeń kuchenna i personel do gotowania posiłków. Wkrótce będziesz realizować zamówienia, a zyski z dodatkowej działalności będą się piętrzyć.

Co to jest wirtualna restauracja

Powód #5 - Dedykowany do pomocy istniejącym restauracjom

Wirtualne rozwiązania restauracyjne są w całości skoncentrowane na potrzebach istniejących restauracji. Dla obecnych właścicieli restauracji oznacza to możliwość szybkiego wejścia do tego biznesu, bez większych kosztów i zakłóceń w wiodącej działalności, bez dodatkowego personelu lub wydatków na dodatkową kuchnię. Jest to najprostszy sposób na zwiększenie przychodów, maksymalizację czasu pracy w kuchni i minimalizację marnotrawstwa żywności - a wszystko to bezproblemowo zintegrowane z Twoją obecną działalnością.

Współpracując z partnerem takim jak Rebel Tang, możesz skupić się na gotowaniu, a Rebel Tang przyprowadzi do Ciebie klientów. Możesz być pewien, że kiedy zdecydujesz się na start, maszyna digital marketingu ruszy, żeby każdego dnia dostarczać Ci dodatkowe zamówienia, które są po prostu niedostępne dla większości lokalnych restauracji. 

To już koniec.

Teraz gdy zgłębiłeś tajniki kuchni widmo i wirtualnych restauracji, możesz być pewien, że nie ma się czego obawiać. Jesteś wyposażony we wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby rozpocząć swoją własną działalność i w krótkim czasie zaznaczyć swoją obecność w tym nowym, ekscytującym rozdziale branży gastronomicznej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zostać partnerem firmy takiej jak Rebel Tang, która pomoże Ci rozwinąć dodatkowy strumień zamówień, która na pewno odniesie wpłynie na sukces Twojego biznesu.

Gotowy na maksymalne wykorzystanie swojej kuchni?